Co je nezbytné pro začátek s MGP

 

Základní prvky které je nutné mít pro první krok

Napájecí deska 12V/5V

Tato deska poskytuje 12 V napájení po vodičích LocoNetu a umožňuje tak zjednodušení napájení jednotlivých dekodérů. U menších layoutů tak není nutný samostatný rozvod napájení.

Tablet nebo mobil se systém Android, tedy ne iPhone ani iPad (Apple). Tento tablet nebo mobil slouží k naprogramování jednotlivých komponent a umožňuje také jejich ovládání pro účely nastavování nebo kontrolu funkce.

Rozhraní BlueTooth pro spojení systému MGP s mobilem nebo tabletem (nutné pro nastavení komponent, tedy adresy dekodérů, nastavení cest atd.).

Pokud nebude použita centrála s LocoNetem,  je nutný LocoNet terminátor. Není to drahý prvek a je užitečné ho mít pro možnost ovládání a programování, aniž by bylo nutné zapínat centrálu.

 

Dekodéry:

Z dekodérů je třeba si vybrat jen ty, které budete potřebovat.

 

Panelový dekodér pro ovládání z ovládacího panelu. Může být napájen prostřednictvím rozvodu LocoNetu.

 

Servodekodér pro ovládání výhybek a dalšího příslušenství servy. Může být napájen prostřednictvím rozvodu LocoNetu. Jeho vstupy mohou být použity pro přímé ovládání tlačítky, nebo je lze naprogramovat pro různé účely, například jako vstupy pro připojení detektorů obsazení, nebo například pro tlačítka stavění cest. Adresy těchto vstupů jsou volně programovatelné.

 

Výhybkový dekodér pro ovládání výhybek přestavníky (například MP1 „želvami“, nebo elektromagnetickými přestavníky, které jsou součástí některých výhybek). K jednomu dekodéru je možné připojit souběžně i různé typy přestavníků).
Dekodér lze použít například také pro rozpojovače spřáhel nebo relé pro přepínání polarity. Jeho vstupy mohou být použity pro přímé ovládání tlačítky, nebo je lze naprogramovat pro různé účely, například jako vstupy pro připojení detektorů obsazení, nebo například pro tlačítka stavění cest. Adresy těchto vstupů jsou volně programovatelné.

Pro detekci obsazení detektory obsazení pro dva úseky nebo pro pět úseků


Pro ovládání návěstidel návěstní dekodér. Může být napájen prostřednictvím rozvodu LocoNetu.  Ovládá 10 návěstidel. Má 16 vstupů, které lze použít pro připojení detektorů obsazení. Tyto vstupy lze alternativně použít pro ovládání návěstidel s dekodéry SCOM.

Pro ovládání točny dekodér pro točnu.

Scénický dekodér – ve vývoji, v současném provedení umožňuje ovládání LED diod pro ovládání osvětlení (64 LED)

 

Použití dekodérů pro samostatné využití

Panelový dekodér i servodekodér lze použít také samostatně s ovládáním tlačítky nebo přepínači, potom není nutná ani centrála s LocoNetem. S libovolnou centrálou disponující LocoNetem, je možné ovládání výhybek a dalšího příslušenství adresou.