Digitál - volba systému
Po rozhodnutí pro digitalizaci následoval průzkum trhu. Vybíral jsem mezi následujícími systémy:
ROCO MULTIMAUS
LENZ
ZIMO
DIGITRAX
UHLENBROCK
PIKO
v době výběru ještě nebyly na trhu centrály Z21 firem Fleischmann/Roco ani DR5000 od Digikeijs, k oběma na tomto webu ale přinášíme podrobné informace.
Jak už to bývá, ideální není ani jeden z výše jmenovaných systémů které byly v době rozhodování na trhu, každý má nějaké výhody a nějaké nevýhody. Multimaus ROCO jsem zavrhl hned v první fázi. Důvodem byly omezené možnosti tohoto základního systému. Při prohlížení zahraničních katalogů mne zaujal systém firmy ZIMO, především jejich ovladač se mi líbil mnohem více než má LENZ.
Pořídil jsem si proto centrálu ZIMO, jenže záhy jsem zjistil, že to nebylo šťastné rozhodnutí – problémem je nejen vysoká cena, ale také dosti omezený výběr komponent a obtížná dostupnost na českém trhu. Odradil mne například fakt, že je v nabídce jen dekodér pro 16 výhybek - znamená to, že potřebujete-li jich třeba 17, znamená to nutnost pořízení dalšího drahého dekodéru, u nějž nebude zbývajících 15 využito (tehdy jsem ještě DCC dostatečně neznal a nevěděl jsem, že není nutné používat jen příslušenství, komunikující po sběrnici CANBUS používané u ZIMO). Se značnou ztrátou jsem zařízení prodal a začal hledat jinou variantu. U zařízení LENZ mne odradil kromě jiného ovladač, způsob ovládání jizdy u tohoto ovladače mi přijde velmi nepraktický a navíc má velmi omezený výběr funkcí..
Po svém vstupu do klubu Zababov jsem se zajímal, jaký systém ovládání se tam používá. Po informaci že jde o LocoNet jsem hledal vhodné zařízení a volba padla na americký Digitrax, autora LocoNetu. V té době jsem totiž byl úplný začátečník v oblasti provozu na modulovém kolejišti a netušil jsem, že je v klubu ovládání jízdy vlaků zcela odděleno od ovládání stanic, není tedy nutné, aby byl LocoNet používán i k ovládání stanice. Rozhodnutí pro Digitrax ale rozhodně nelituji a jsem přesvědčen, že je LocoNet nejlepším systémem, zejména díky tomu, že tato sběrnice obstarává jak ovládání výhybek a veškerého dalšího příslušenství, tak i zpětnou informaci. Mohou se k ní také kdekoli připojovat ovladače. Nezanedbatelnou výhodou je i fakt, že mohu doma používat ovladače FRED - to se hodí například když přijdou na návštěvu vnuci a mohu každému z nich dát do ruky ovladač s velmi jednoduchou obsluhou.
Poslední vývoj
Nyní se na trhu objevila novinka, výrobek nizozemské firmy Digikeijs, centrála DR5000. Po prostudování přehledu vlastností mne zaujala natolik, že jsem si ji pořídil. A nebyl jsem zklamán, má totiž řadu zajímavých funkcí a možností. A po prostudování webové stránky firmy (www.digikeijs.com) jsem zjistil, že v nabídce firmy je i řada dalších komponent, jejichž vlastnosti je rovněž předurčují aby se staly předmětem zájmu. A to za velmi přístupné ceny. Jednotlivé výrobky této firmy popisuji v následujících článcích. O této centrále se dovíte na tomto webu v kapitole Digikeijs.