Řeka Jizera u Kořenova

 
Ve druhé vlně pandemi COVID-19 jstem toho ještě na kolejišti moc neudělal, alespoň jsem se odhodlal k nastudování, jak udělat co nejrealističtější vodu na kolejišti. Začal jsem na osvědčené stránce www.mnitka.com. Tam jsou pěkné návody na vodní plochy.

https://www.mnitka.com/voda-trosku-jinak/ 

https://www.mnitka.com/tvorba-vodni-plochy-pomoci-realistic-water-od-woodland-scenics/

 

Něco jsem našel i na Honzíkových vláčcích.

https://www.honzikovyvlacky.cz/2013/03/03/nekolik-poznatku-k-modelove-vode/

https://www.honzikovyvlacky.cz/2013/04/03/nekolik-poznatku-k-modelove-vode-ii/

 

Následně jsem na Youtube našel i videonávody.

How to do it | Tvorba vody | Moocher Models

2# Detaily, Modelová voda, Vlny | Moocher Models

 

Po vyčerpání videí z ČR jsem skoukl i videa z Ameriky.

Rivers & Streams - Realistic Scenery Vol.8

 

Nakoupil jsem za ta léta přípravky na vodu od Nocha, Polák Model, Model-scene i Woodland Scenic. Po zkušenostem z testovacího kolejiště a s granulátem vody Noch jsem už tento materiál odmítl.  Není to podle mého názoru pro realistickou vodu dobrý materiál. Pravdou je, že možná Noch již recepturu změnil za těch cca 13 let.

 
Vodu firmy Polák jsem použil na modulech v roce 2012-14, ale ta v té době prodávaná měla silný zápach pryskyřice, a navíc leptala EPS polystyren (nevím, zda současná produkce firmy Polák má tyto neduhy, možná i tam už je situace jiná). Vítězem se tak stala voda od Model-scene resp. Langmesser-Modelwelt. Má vynikající vlastnosti - hodně tekutá, nezapáchá a neleptá EPS. Její nevýhodou je ale, že z většího spádu úplně odteče.
 
Rozhodl jsem se proto kombinovat různé materiály. Horská řeka byla velkou výzvou. Chtěl jsem znázornit horní úsek řeky Jizery. Ta je hodně kamenitá. Pro věrnost jsem zajel s rodinou přímo k řece Jizeře mezi Kořenovem a Harachovem a nabral kamínky přímo z řeky.
 
Nejprve jsem si řeku zkusil udělat na kusu starého EPS. 

Velké kameny jsem lepil jednotlivě, drobnější kamínky jsem zakapal lepidlem na štěrk. Aby vode všechna neodtekla, zakradil jsem koryto tenkým plastem. Zkoušel jsem natřít koryto odstíny barvy podobné písku.

První vrstva vody byla hodně obarvena hnědým odstínem, aby vypadala jako skutečná Jizera. S touto vrstvou jsem byl spokojen.
     
Další krok jsem vyzkoušel podle návodu na mnitka.com udělat briliant gelem od firmy Pebeo. Ten je běžně dostupný ve speciálních prodejnách potřeb pro umělce. Jednu takovou mám u kanceláře na ulici Štefánikova v Praze 5.

Po aplikaci tlusté vrstvy jsem s hrůzou zjistil, že ztrácí hodně na objemu. Mnitka to v diskuzi pod návodem psal, ale z výsledku jsem byl i tak nemile překvapen. Vytvořili se tam takové krátery. 
 
To mne donutilo celou vrstvu gelu oloupat. To bylo za trest.
Nový pokus jsem udělal pomocí Woodland Scenic Water Effects. To už vypadalo o poznání lépe.
 
Souběžne jsem začal dělat koryto řeky na segmentu kolejiště Kořenov. Nejprve jsem malou vodováhou zkontroloval, že se koryto svažuje k mostu, a ještě jsem  jej místy prohloubil. Pod Jizerský most jsem vymyslel vodopád, protože by řeka jinak nestihla dostatečně klesnout. Bohužel v posteli, kde je kolejiště umístěné nebude vodopád vidět, ale třeba někdy bude kolejiště i mimo postel... :-).
 
Z reálných kamenů jsem začal tvořit řeku. Některé jsem částečně zapustil do EPS. Snažil jsem se udělat kameny v řece tak, jak by byly odplavené díky jarnímu tání sněhu. Takže i v místech, kde normálně voda neteče jsou vyplavené kameny.
 
Stejně jako na testovacím kousku řeky, i na kolejišti jsem nejprve začal lít hnědým pigmentem obarvenou vodu Model-scene. Pigmentu jsem dal méně než na testovacím kousku. Ve většině řeky se kapalina zachovala tak, jak jsem chtěl. Jen pod krátkým železničním mostem se projevil větší sklon, a tak voda Model-scene odtekla všechna (stejně jako na testovacím kousku).
Tak jsme pod pod aplikoval opět Water Effects od Woodland scenic. Stejným materiálem jsem dělal i drobnější peřeje na celé řece.
 
Na pár místech jsem dal dvě vrstvy vody Model-scene. Přes vodní hladinu jsem v místech peřejí dal opět Water Effect od Woodland scenic. Má tu výhodu, že ztrácí méně objemu než Pebeo gel.
 
Finální úpravou je natření peřejí bílou barvou na vodu opět od Vallejo Water Texture Acrylic 26.231.