Zkušební kolejiště

    Když byly mému synovi Filipovi dva roky, dostal od Honzy start set HO Piko. Ukázalo se, že i přes nízký věk si s tím hned umí hrát. Nejezdil naplno co to dá, což děti často dělají. Za rok jezdění se nic neulomilo a tak ke třetím narozeninám dostal kolejiště v N, které si Honza udělal jako zkušební. Honza tehdy na něm zkoušel jak lze ovládat. Bylo po stránce provozu analogové, s autoblokem. Přestavníky byly Hoffmann a Conrad. Ty se moc neosvědčily. Ukázaly se provozně nespolehlivé (zejména Conrad).

    Já jsem se tehdy rozhodl, že do Vánoc udělám krajinu, aby Filip zažil podobné překvapení, jako já v mládí. Postupně jsem přizpůsobil vedení trati tak, aby bylo možné dát do potřebných míst mosty a tunely.

Část vyvýšené trati jsem udělal formou arkád.

Bohužel jsem měl minimum informací i zkušeností a tak jsem krajinu udělal pouze statickou travou (jednoho odstínu světle zelené) a skály sádrou.

Jezero jsem udělal z modelové granulové vody NOCH. Bohužel jsem tam tehdy nedal změkčovadlo a tak byla voda křehká a praskala.

 

     Postupně jsem na kolejiště slepil domky od firem Faller, Vollmer a Aufhagen. To bylo na delší dobu z krajiny vše. Následně jsem přistoupil k digitalizaci. Hledal jsem jednoduchý a intuitivní systém pro děti. Použil jsem proto centrálu Roco Multimouse. Dekodéry jsem použil Lenz.

    Po stavbě nového domu jsme toto kolejiště prodali. S úmělou nerealistickou krajinou by bylo špatně prodejné. Proto jsem před prodejem dotvořil realističtější krajinu. Pomocí molitanových směsí jsem dodělal keře, přidal stromy a patinu. Z nepovedeného jezera jsem s pomocí manželky udělal rybník a to za pomoci vody a pigmentů od firmy Polák. Výsledek můžete vidět na fotografiích.