Druhé undergroundové setkání v Roudnici

21.07.2019 20:33

Ve dnech 4.7. až 7.7.2019 se konal již druhý ročník malého setkání modelářů velikosti N v prostorách školních šaten základní školy Karla Jeřábka v Roudnici nad Labem. Šatny se nám po loňském roce osvědčily, letos to bylo ještě lepší, protože teplé letní počasí by v tělocvičnách bylo nesnesitelné, tady v suterénu staré kamenné budovy s dlažbou na podlaze bylo velmi příjemné a trochu jsme se zapotili jen ve čtvrtek, při sestavování modulů, jinak provoz následně už byl za celou dobu setkání bezproblémový!

 

Občerstvení

Do suterénu se mi podařilo i umístit 200 lt ledničku, takže i pití a vlastně vše mělo správnou teplotu. O stravu se jako vždy postarala místní restaurace Maják, což všichni přítomní ocenili.

 

Digítál

Jako vždy Fredy a centrála DR 5000 a pomocný vodič napájení z centrály, který jsme vedli pod sestaveným layoutem až na jeho druhý konec a po cestě ještě 2x napájeli X1 a docílili tak rovnoměrného napájení všech sestavených modulů i na opačném konci než byla centrála. Pro kameru a čistící soupravu jsem používal bezdrátové ovládání, které fungovalo také v celé délce bez problémů.

 

 

Stavba

Se sestavováním jsme začali v 15.00 hod a ve 24.00 hod. bylo vše sestaveno a odzkoušeno, X1, X3 i telefonie fungovala k naprosté spokojenosti a tak nám na druhý den zbylo jen kolejivo vyčistit, zprovoznit hodiny a připravit vozy pro provoz. Já mezitím naprogramoval hnací vozidla. Začínali jsme první provozní den motorovou trakcí a jelikož vše fungovalo k naší naprosté spokojenosti tak jak má, tak jsme si druhý den po obědě dovolili celý provoz lokomotiv motorových obměnit  za trakci parní a to bylo koření celého setkání a  všem se bezproblémový parní provoz líbil.

 

Novinky

Co se modulů týče, tak se představil Jan M s novým modulem krásné malé stanice Čachnov, která byla dálkově řízena ze stanice Filípkov, kde seděl dispečer celé tratě. Samozřejmě se výhybky dají v této stanici ovládat pro posun i na malých panelech, takže super. Pro ovládání bylo použito nové švédské zařízení MGP s návěstní soustavou ČSD, které fungovalo také bezproblémově po celou dobu setkání. Pro rozšíření stanice Filípkov byl na její konec připojen modul Kamenice, kde se daly též odstavovat a i objíždět soupravy a do stanice najíždět až několik minut před časem odjezdu a mohl se tak provoz ještě více zahustit.

Ríša Žahourek vzal z gruntu přestavbu obloukového modulu a s krajinou mu pomohl Vláďa Hostonský.

I já jsem se mohl konečně prezentovat novým modulem zastávky Lesná s nákladištěm dřeva. Je na něm ještě spousta práce, ale myslím, že po prázdninách na něm s modelářským kroužkem zapracujeme a bude už jen lepší a lepší.

Pro rozšíření stanice Filípkov byl na její konec připojen modul Kamenice, kde se daly též odstavovat a i objíždět soupravy a do stanice najíždět až několik minut před časem odjezdu a mohl se tak provoz ještě více zahustit.

 

 

Zhodnocení

Celého setkání se zúčastnili i dva noví členové, i když setkání nebylo pod hlavičkou Zababova, velmi nám s provozem pomohli.

 

Mé poděkování patří samozřejmě i všem ostatním, hlavně kamarádům, kteří jsou v pozadí a odvedli dobrý kus práce, jak na grafikonu, tak i na layoutu a vlastně všem, co je ke zdárnému provozu potřeba a hlavně těm, kteří do Roudnice jezdí pravidelně a  jsou pro celý provoz nepostradatelní. Nechci tady všechny vyjmenovávat, ale víme všichni, o koho se jedná a za což jim chci na závěr tohoto článku zvlášť ještě jednou poděkovat a těším se už na setkání v příštím roce na stejném místě.

Karel Brejša - organizátor